DJ_IT_1Sht_18Dear John, 2010 yapımı.

The Notebook’un da yazarı olan Nicholas Sparks’ın aynı adlı romanından uyarlama. The Notebook’un güzelliğine, narinliğine kesinlikle ulaşamamış, bomboş bir film. Nedir bu, aşk mı, savaş filmi mi? İkisi de nerede belli değil. Habire oturup duran askerler, okunan mektuplar ve niye bu kadar yoğun olduğu anlaşılamayan bir aşktan mütevellit garip bir şey izliyorsunuz.

Genç bir adam, genç bir kızla 2 haftalık bir ilişkinin ardından Afganistan’a gider. Askerdir. Kafası çeneden basık küp şeklinde, omuzları poposunun iki katıdır. Sevdiği kızın da film boyunca hayranlıkla izlediğim acayip güzel saçları, baget ekmeği andıran dudakları ve balık gözleri vardır.

Bu kadar. Ne aşkın nasıl bu kadar kuvvetli olduğunu, ne sürekli mıymıntı mıymıntı mektup okuyan askerlerin ne işe yaradığını, ne otistik çocuk ve babanın filmdeki işlevini anlıyoruz. Gayet sıradan, vakit kaybı bir film.

Uzun süredir dikkatimi çeken imdb kullanıcılarının puanlama alışkanlıkları bu filmde de yanıltmıyor beni. Böyle dandik aşk filmlerinde hangi yaş grubunda olursa olsun kadınlar, erkeklerden daha yüksek oylar veriyor. Ancak yaş ilerledikçe aradaki fark kapanıyor. Kadınlar da daha gerçekçi olmaya başlıyor. Mesela Dear John’da bugün itibariyle puanlama tablosunu yorumlamak gerekirse:

http://www.imdb.com/title/tt0989757/ratings
45’lik gruba gelene kadar cinsiyetler arası puan farklılığı azalıyor. Kadınlar büyüdükçe şerbetleniyor mu acaba ya da gözleri mi açılıyor da böyle ucuz numaralardan soğuyorlar. Bilemedim.

Film mi? 3/10

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir