daybreakers posterDaybreakers, 2009 yapımı. Türkçe’ye de Vampir İmparatorluğu olarak çevrilmiş. Güler misiniz, ağlar mısınız!

Klas vampirlerin barda bardaklarla kan içtikleri, efendi efendi üstlerini başlarını batırmadan boyundan kam emdikleri o güzelim filmlere sardırıp da bulduğum her vampir filmini izlemeye kalkar mıyım, böyle olur işte! Girizgahtan da anlaşılacağı üzere korkunç bir film idi. İzlemeyin. Vallahi… İzlemeyin. Sinemada izleyecekseniz paranıza yazık, evde izleyecekseniz gözünüze yazık, ben ettim siz etmeyin.

Neymiş, vampirizmin bir tedavisi varmış. Mel Gibson soslu Signs‘ı izlediğimde yaşamıştım bu hissi. Tarlaları istila eden uzaylıları öldürmenin bir yolu varmış meğer, su! Evet evet su… Evin küçük ve gıcık kızının kokuyor bahanesiyle oraya buraya dizdiği su bardakları uzaylıların asidiymiş meğer. Daybreakers’ta da, hani vampir mitinin en klişelerinden biri olan güneşte yanma olayı vardır ya, meğer tekrar insana dönüştürüyormuş onları. Güneşte piliç gibi cızırdarken sıcak kumlardan serin sulara atlarım tandansı eşliğinde tekrar insana dönüşüyormuşsunuz. Bunu da çipil çipil bakan mavi gözlerinizden anlıyormuşuz hemen. Biliyorsunuz, vampirler kehribar renkli lensler takıyor, biz gudik insanoğlu ise mavi, yeşil, kahve gözlüyüz taş çatlasa. Tabii ki ilk değişecek şey göz rengimiz olacak.

Bir de şeymiş, tekrar insana dönüşünce kanımız zehirli oluyormuş, bizi dişleyen vampirler de insana dönüşüyormuş. Sinir bozukluğuyla gülüyorum, bakmayın hala yazabildiğime; o kadar kötü ve alt metni doldurulmaya çalışılmış ama hiçbir verim alınamamış bir filmdi ki çok pişmanım, durun vurmayın, bi daha izlemicem!

Film eser miktarda kapitalizm eleştirisi içermektedir. Bilim(ve dahi insanlık) ve para arasında kalan bir bilim adamı da şöyle ucundan köşesinden filme tıkıştırılmıştır. Boş boş vampir filmi yapmayalım dediler zahir.

Filme dair beğendiğim tek şey vardı, damızlık insanlar. Kanlarının sağıldığı garip yerlerde tutuluyorlardı, görmeye değer nadir karelerdendi onların olduğu sahneler. Geri kalanı mı? 4/10. Daha yükseği çalışmaz, üzgünüm.

Kategoriler: Diğer

4 yorum

seciloc · 9 Mart 2010 12:59 tarihinde

merak ediyordum aslında bu filmi ama bir arkadaşım daha söyledi dün çok kötü diye :(( hayal kırıklığına uğradım

Bir kadın · 9 Mart 2010 14:35 tarihinde

Oyuncularına kanma tehlikesi var, aman ona da kanmayın. Gerçekten vasatın da altında bir film.

seciloc · 9 Mart 2010 14:55 tarihinde

Ethan Hawke a kanmıştım ben de açıkcası :))))

Oklap Kütüphanesi · 11 Mart 2010 09:32 tarihinde

Beni de fragmanlarina eslik eden Placebo “cover”iyla cekiyordu bu film ama gidip de izlemeye degmez anlasilan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir