Dawn of the Planet of the Apes posterDawn of the Planet of the Apes, 2014 yapımı.

Bir önceki filmi izlemiş ve idare eder cinsinden zevk almıştım, gerçek bir maymun vardı, bir sürü şeyi öğrenme yeteneği vardı, efektlere boğulmamıştı film ve en önemlisi seçilen ton içimi karartmıyordu. (Maymunlu, aksiyonlu filmi niye seveyim ki yoksa!) Gerçekten de tondan bahsediyorum; yeni film için seçilen, sürekli İngiltere yağmurlarına maruz kalıyormuşçasına griye boyanmış renklerden bahsediyorum. O donukluğun içinde reklamlarla birlikte yaklaşık 3 saat geçirmek inanın hiç ama hiç zevkli değil.

Laboratuvar ortamında üretilen bir virüsün bütün insanlığı tehdit etmesi, hatta dayanamayıp ciddi sayıda insanı topyekûn dünya üstünden silmesi ve akabinde kalan bir avuç insanın tam olarak ne için(iletişim kısmına ikna olmadım) olduğunu çözemesem de elektriğe ihtiyaç duyması neticesinde bir baraj gölünü keşfedip başlarını belaya sokmalarını izliyoruz. Hem de neyle? Konuşan ve insanlardan pek de hazzetmeyen çılgın maymun sürüsüyle!

Başroldeki Jason Clarke ne kadar silik ve başarısız bir seçimdi. Imdb olmasa yer aldığı başka hiçbir filmi hatırlamayacaktım, hoş, söz konusu filmlerde yüzünü gördüğümü hala hatırlamıyorum ya… Yeni Terminator’de John Connor’ı oynayacakmış bir de, eyvah eyvah! Eşlikçisi Keri Russell da Waitress ile aklıma kazınmış vaziyette. Burada izlediğimi yakın zamanda unutacağım kadar vasat idi oyunculuğu. Andy Serkis’e hayranlığım arttı, maymunlar insanlardan çok daha inandırıcı ve etkiliydiler. Koba ise kesinlikle ürkütücüydü.

Çok yavaş akan, acaba ne zaman bir şey olacak diye sorduran, kolaylıkla tahmin edilebilen olay örgüsü ve deliler gibi sıkıcı oluşuyla sinemada izlemenin tam bir eziyete dönüştüğü filmi bir tek ben eğlenceli kılabildim, kendi kendime üstelik. Aradan sonra 3D gözlüğü taktım, nasıl bulanık film, zaten renklerinden hazzetmemiştim, sinir oldum, bir de altyazı geldi, gölgeliydi, homurdandım, “bu gözlük çalışmıyor ki!”. Meğer arada güneş gözlüğünü saçıma takmışım, film başlayınca da onu indirmişim. Kendi kendimi eğlendireceksem bir daha maymunlu, cehennemli filmlere gitmem ki artık.

Gripten önce neler oldu merak ediyor musunuz hala? Sizi düşünerek 3 kısa film çekilmiş, buyrunuz!

Kategoriler: Diğer

1 yorum

YUSUF KAAN KIR · 24 Ocak 2016 11:22 tarihinde

Özünde beni konu olarak hiç çekmeyen bir filmi nasıl hiç sıkılmadan izlediğimin cevabıdır. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir