Dangerous Liaisons, 1988 yapımı.

Eski ama nedense benim için hiç eskimeyen bir film. Choderlos de Laclos’a ait olan kitabını okuduğumda lisedeydim, filmi ilk seyredişim ise 2000’lerin başına denk gelir. O zaman bu kadar sıkı da takip etmiyordum sinemayı; sinemaya uyarlandığını öğrenmek şaşırtıcı, sonucu ise bir o kadar mutluluk verici olmuştu benim için.

Konusundan bahsetmeyi düşünmüyorum, hala izlemediyseniz mutlaka izlemelisiniz. Pek çok yayınevinin bastığı kitabını da alıp okumalısınız. Bu kadar kesin konuşabiliyorum, evet.

Kadın, kadının kurdudur denir ya; ne kadar sevmesem de bu çirkin söyleyişi doğruluğunun kanıtlandığı anlar çok kanlı oluyor. Pek çok insan kurban veriliyor. İki kadının birbirine rakip olması için illa aynı erkeği kendisine eş olarak seçmiş olması gerekmiyor. Birinin kocası, diğerinin oğlu; birinin sevgilisi, diğerinin arkadaşı da olabiliyor ne yazık ki. Hiç ölmeyecekmiş gibi yaşayanların elinde en tehlikeli şeylerden birine dönüşüveriyor o kadınlık kurdu! Glenn Close’da nasıl muhteşem bir örneğinin vücuda büründüğünü görmek isterseniz, sık sık televizyonda da yayınlanan filme denk gelmeye çalışın derim.

8/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir