comme un chef posterComme un Chef ya da Türkiye’de bu ay gösterime gireceği adı ile “Şeflerin Savaşı”, 2012 yapımı.

Yemek üzerine çekilmiş filmleri izlemeyi seviyorum. Bazılarıyla gerçekten çok mutlu oluyorum. Mutfağa girip lezzetli şeyler pişirmek için hevesle doluyorum. Yeni şeyler denemek, başka insanlara tattırmak, onların da mutlu olduğunu görmek istiyorum. Fakat ne hikmetse yemekle ilgili çekilmiş pek çok film çok ama çok kötü. Kısa süre önce bir başka versiyonunu yazmaya tenezzül dahi etmemiştim, o kadar kötüydü. Bu film de 2 yıl beklemiş Türkiye’de gösterime girmek için, keşke gösterim şansı bulamasaymış da, ben de bu eziyete maruz kalmasaymışım!

Öyle böyle değil, çok kötü bir filmden bahsediyorum. Jean Reno’ya özel bir ilgim yok, Leon ya da Mathilda fanı filan da değilim. Adamın dişe dokunur bir oyunculuğunu hatırlamak için hafızamı zorluyorum, başaramıyorum. Yine de… Bu denli korkunç oynadığı, bu kadar karikatürize bir karakteri canlandırdığı başka bir filmi olmamıştır sanırım. Yapaylıkta sınır tanımayan Jacky Bonnot isimli şefle Jean Reno’nun canlandırdığı Alexandre Lagarde isimli iki karakteri bir kapsüle koyuyoruz, dakikada 500 kez çalkalayıp duvara fırlatıyoruz, maruz kaldığım zulmün ne olduğunu ancak o zaman hissedebilirler.

Bu film, bana vaktiyle hangi yemekleri yapmaktan hoşlandığımı sorup da aldığı sarmalar, dolmalar, zeytinyağlılar cevabı karşısında “aa geleneksel mutfakla ilgileniyorsunuz yani” diyerek beni küçümseyen moleküler(!) mutfak aşığı lüzumsuz adamcıklara armağanımdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir