celal tan ve ailesinin aşırı acıklı hikayesiCelal Tan ve Ailesinin Aşırı Acıklı Hikayesi, 2011 yapımı.

Daha önce herhangi bir Onur Ünlü filmi izlemediğim için, tarzına fazlasıyla yabancıydım. Sadece absürd bir film izleyeceğimi bilerek girdim salona.

Kıskançlık krizi neticesinde karısını öldüren karikatürize Anayasa Profesörü Celal Tan’ın bu hiddet anına şahit olmuş aile bireyleri ile eylediği farsı izliyoruz perdede. Niye karikatürize? Çok “laik”, çok “vatanperver”, çok, çok ve çok her şey. Kendi kalıbına uygun her şeyden “aşırı” miktarda var üstünde. Filmin tek karikatürize kahramanı o da değil. Tenor öyle, finansal anlamda sürekli başarısızlığa uğrayıp ailenin yüz karası olan oğul öyle. Hiçbiri derinlikli karakterler değil. Beni karikatürize olmalarından çok, tek boyutlu olmaları rahatsız etti aslında. Filmdeki eksi puanlarımdan birinin nedeni budur.

“Karşı”dan bakanlar için aslında tam da filmdeki gibi değil mi olaylar? Celal Tan özelinde dalga geçilen her şey aslında parça parça başka insanlardan toparlanmış, ama “karşı” tarafın algısı hep böyle olmuyor mu zaten? Profesörden bahsediyoruz, genel kültür olarak bile kulak aşinalığı olması çok muhtemel şeyleri hiç duymamış numarası yapıyor. Bkz: imanın şartları. Yönetmenin niyeti bu muydu bilemiyorum ama bana sanki görüneni değil de, bakanı eleştiriyormuş gibi geldi. Fakat biraz kaba bir şekilde.

Sinemada sunturlu bir küfür duyup da yerimden sıçrayacaksam Recep İvedik’e de gidebilirdim. Tercihim bu değil ki, burada kendi kendime atıp tutuyorum; her hafta düzenli olarak sinemayı, sinemada izlemeye çalışıyorum. Üstüne araştırıyor, yazılanları okuyorum vs. Bunları Celal Tan’ın bacağının girmesi muhtemel yerleri duymak için yapmıyorum açıkçası.

Derinliksiz karakterleri ve saçma sapan küfürleri nedeniyle 6/10.

Kategoriler: Diğer

2 yorum

la petite mort · 8 Aralık 2011 21:31 tarihinde

filmi beğenmemiş olduğunu düşünürken 7/10 çok iyi puan aslında, ben beğenmiş birisi olarak 7/10 derim. küfür ve karikatürize edilme konularındaki görüşlerine katılmam.filmin maksadının bakanı eleştirmek olduğunu düşünürüm ve iyi geceler dilerim.

Bir Kadın · 8 Aralık 2011 21:35 tarihinde

Filmi beğendim. Eleştirdiğim şeyler karikatürize olmaları değil, tek boyutlu olmaları ve küfür idi. Karikatürize olmalarını beğendim bile. Ben de iyi geceler diler, teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir