bizim büyük çaresizliğimizBizim Büyük Çaresizliğimiz, 1966 doğumlu Barış Bıçakçı’nın 2004’te çıkan eseri.

Ben ne yazarını tanıyordum, ne de bu kitabı; film festivallerinde filmin adını duyana dek. Filmin kitaptan uyarlandığını da bilmiyordum, kitap blogları sağ olsun, onu da oralardan öğrendim. Bu kadar toplama bilgiye rağmen dikkatimi çekti ve Idefix’in sanal kitap fuarından aldığım kitaplardan biri oldu.

Sonrası mı?.. Bir çırpıda okuduğum, bunca zaman neden haberim olmamış diye hayıflandığım ve iyi ki filmini kitaptan önce edinme gafletinde bulunmamışım dediğim bir yazarla karşılaştım.

Anne-babası trafik kazasında ölen abi Fikret ve kız kardeş Nihal ile kendisi Amerika’da yaşadığı için kız kardeşi liseyi bitirene kadar birlikte kalmalarını rica ettiği 30’ların sonunda iki yakın arkadaş, Çetin ve Ender. Biz hikayeyi Ender’in Çetin’e yazdığı uzuuuun bir mektuptan okuyoruz.

O kadar sade bir dil ki… Her şeyi abartmayı seven Türk yazarlarından sonra öyle akıcı, öyle sürükleyici ama dolu dolu bir dil ki! Reconstruction‘daki gibi “her şey kurgu” biliyoruz “ama yine de acı veriyor.”

Filmi de sırada beklediği için, kitap olarak ayırmayı makul buldum bu başlığı. Kitap hakkında daha fazla şey yazmak da istemiyorum, zaten küçücük bir lokmalık. Okumaya meraklı birileri denk gelirse bu yazıya, okuma keyfinden bir şeyler eksilsin istemem kesinlikle.

Kesinlikle okunmalı.


10 yorum

Leylak Dalı · 17 Aralık 2011 12:29 tarihinde

2004 yılında ilk okuduğum andan beri kült kitabımdır, çok özeldir. Filmine gelince ben hayal kırıklığına uğradım. Keşke Çetin ve Ender benim hayalimdeki gibi kalsalardı. Kötü bir film diyemem ama kitaptan sonra örtüşmedi bir tuhaf geldi. Belki siz seversiniz.
Barış Bıçakçı’nın diğer kitapları da çok güzeldir ama onlardan önce son kitabı diyeceğim, eminim çok beğeneceksiniz: “Sinek Isırıklarının Müellifi”. Bitirir bitirmez tekrar okudum diyeyim, siz anlayın.
Sevgiyle…

Bir Kadın · 17 Aralık 2011 12:33 tarihinde

Onu da aldım idefix’ten, Sinek Isırıklarının Müellifi’ni. Adına bayıldım hatta. Saramago’nun Kabil’ini okuyorum, bitsin, ona da sıra gelecek. Filmini seveceğimi sanmıyorum ben de. Önyargı değil de… Bu kitabın filmi bizimkilerin becerebileceği bir şeymiş gibi gelmedi bana.

Oklap Kütüphanesi · 17 Aralık 2011 15:20 tarihinde

Henüz okumadigim, ama tanismamizin yakin oldugunu hissettigim bir yazar. Ve evet – dedigin gibi – “Sinek Isiriklarinin Müellifi” ne kadar da ilgi uyandiran bir kitap ismidir böyle…

Düşlerimden İnciler · 17 Aralık 2011 23:26 tarihinde

ne güzel anlatmışsın kitabı.Barış Bıçakçı ya ait kitap hiç okumadım ,bununla başlayabilirim, paylaşımın için teşekkürler..

Bir Kadın · 18 Aralık 2011 07:26 tarihinde

Kitaplarını okumanıza vesile olabiliyorsam ne mutlu bana. Benim de bloglardan görüp okuduğum düşünülürse… 🙂

REÇELİM · 20 Aralık 2011 12:45 tarihinde

merhabaaaa bloğunuzu çok sevdim izleyiciniz oldum sizde bana destek olurmusunuz:))

http://hayatreceli.blogspot.com

sevgiyle kalın…

nezleli karga · 24 Aralık 2011 22:03 tarihinde

Ben Sinek Isırıklarının Müellifi’ni de bizim Büyük Çaresizliğimiz’i de okudum. İkisi de oldukça etkileyici. Bizim Büyük Çaresizliğimiz çok içime işledi, bu yüzden filmini izlemeye korkuyorum ben de.
sevgiler…

Bir Kadın · 24 Aralık 2011 22:32 tarihinde

Bir iki gün içinde izleyeceğim filmini. Fikrimi paylaşmak isterim. Ardından da Sinek Isırıklarının Müellifi’ne başlayacağım zaten.

minormax · 9 Ocak 2012 20:01 tarihinde

Merhaba,

Filmi haftasonu izledim. İnternet’te filmle ilgili blog ararken sayfanıza denk geldim.. Kitabı alıp okuyacağım. Bakalım aradaki farklar nelermiş:)

http://www.sinekiyatri.blogspot.com/

adresinde filmle ilgili yorumu bulabilirsiniz.

Teşekkürler.

Bir Kadın · 9 Ocak 2012 20:41 tarihinde

Film birkaç yerde daha karşıma çıktı, yarın izlemek farz oldu artık. Sonra da sizin yazdıklarınızı okurum. Kitabına da kefilim ayrıca.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir