Bir Filiz Vardı, Orhan Kemal’in eseri.

Romanın kahramanı Filiz; saç ve göz rengini, boyunu ve dahi kilosunu bile önemsemediğimiz bir dünya güzeli, herkesi peşinden sürükleyen bir afet. Nereye girse, kimle karşılaşsa hepsi üstünde etkisi yıkıcı oluyor; herkes onun cazibesine kapılıyor. Zavallı Filiz, taciz edilmediği bir otobüs yolculuğu bile yapamıyor. Ama dönemin kızlarından farklı olarak Filiz ahlaklı; paraya, güce kanmıyor. Kendisini satmıyor. O ruhunu tatmin edecek, asi doğasına iyi gelecek aşkını arıyor. Eh sonunda buluyor da!

Enteresan kitap. Orhan Kemal’in paraya ihtiyacı olduğu için hep kısa şeyler yazdığını biliyorum, bu parasızlık çekmediği bir zamana denk gelmiş besbelli. Filiz’i, hakkında azıcık şey anlatarak öyle çekici hale getirmiş ki, iyi bir yazar nasıl olunur diye ders veriyor bana. İnsan ister istemez gözünde canlandırmaya çalışıyor Filiz’i. Bir film de varmış bu kitaptan uyarlanan, onu da seyredeyim ben iyisi mi!

Bir iddiaya göre kitaptaki romancı Orhan Kemal’in bizzat kendisi imiş ve bahsi geçen iki kitap, Filiz’e hediye ettiği kitaplar yani, yine kendisine ait Baba Evi ve Avare Yıllar imiş. Baba Evi’ni yıllar önce okumuştum da, Avare Yıllar da girdi radara şimdi.

Eski eski Türk filmlerini sever misiniz? Evet mi? Bu kitabı da seversiniz öyleyse.

Kategoriler: Kitap

3 yorum

Leylak Dalı · 17 Aralık 2012 22:08 tarihinde

Nerden aklına geldi bunu okumak 🙂
Filmi sormuşsun, kitabını okudun mu bilmiyorum. Beni kitabın savaş bölümleri çok etkilemiş, erkek kahramanlar Diego ve Gojko’yu çok sevmiş, kadın kahramanlardan hiç hoşlanmamıştım. Filmde de değişen birşey olmadı, kadın kahramanları yine sevmedim, erkek olanlara bilhasa Gojko’ya bayıldım. Savaş sahnelerine gelince ne yazık ki çok kısıtlı idi ve kitaptaki kadar etkilemedi beni, halbuki tersi olması gerekirdi. Yine de kitaba bağlı kalınmış, eli yüzü düzgün bir filmdi, izlenebilir…

Bir Kadın · 18 Aralık 2012 07:23 tarihinde

Oldum olası severim Orhan Kemal’i. Bu da pek tatlı bir kitabıymış meğer. 🙂

Çılgın bilet fiyatlarına önlem olsun diye şehirfırsatı’ndan bolca sinema bileti almıştım, birini bu filmde kullanayım öyleyse.

Bir Kadın · 18 Aralık 2012 07:23 tarihinde

Bir de… Kitabını okumadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir