bes sevim apartmani mine sogut instagramBeş Sevim Apartmanı, Mine Söğüt’ün Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabı. Ben 7. baskısını (Mart, 2015) okudum.

Cinli perili hikayeleri dinlemekten imtina eder misiniz siz de? İstemeden maruz kalınca tüyleriniz diken diken olur ve huzurunuz kaçar mı? Ben mümkün mertebe uzak durmaya çalışırım bu minvalde sohbetlerden zira ürperiyorum. Garip ve etkileyici kapak tasarımı Bahadır Baruter’e ait Beş Sevim Apartmanı’nın alt başlığı olarak Rüya Tabirli Cinperi Yalanları’nı görünce de irkilmedim desem yalan olur. Kaleminin güçlü olduğunu sık sık duyduğum Mine Söğüt’le tanışma merakım cin, peri korkumu bir kenara koymamı sağladı bu seferlik. İyi ki öyle olmuş!

Bir apartmana kapatılmış, hikayelerinin ortak noktası cinler periler olan 5 garip insan ve o insanların hikayesiyle kendini arındırmaya çalışan bir garip Samimi doktor… Biz hikayenin bir kısmını doktorun günlüğünden okuyoruz. Apartmanın 5 misafirinin hikayelerini ise kah kendi ağızlarından, kah kimi şahitlerden ya da yine doktordan dinliyoruz. Hepsinin ortak noktası, hayatlarının bir döneminde cinlerin zulmüne/hediyelerine maruz kalmaları ve savruldukları yerlerden çeşitli bahanelerle toplanıp Beş Sevim Apartmanı’na tıkılmaları. Haliyle, doktorun sanrıları bir haziran sabahı ayaklanıp başkalarına da görünür mü oldu acaba diye düşündürtüyor insana.

Kurgunun oynak zemininde kaybolmak fazlasıyla eğlenceli. Okuması zevkli, sürükleyici bir kitap var elimde; üstelik kitabın içinde uçları düğümlenmeden birbirine bağlanan başka bir sürü hikaye var, hepsi de aynı tadı veriyor, sonunda ne olacağını bilmeme rağmen heyecanımı yitirmeden okuyorum. Başlarda sos niyetine hikayeleri batırdığım rüya tabirleri de tatlı geliyordu ama sonlara doğru tavsadı, fazla gelmeye başladı. Bir amaca hizmet etmek yerine dekoratif bir unsur olarak kullanılınca sevmedim. Akıcı dili, enteresan hikayeleri ile bir akşamda bitiriverdim kitabı. Hatta hızımı alamadım, yazarın Deli Kadın Hikayeleri‘ne başladım. Yine şöyle bir dille yazıldıysa okumaktan zevk alacağıma eminim:

Melike bu dikkat çekmez halinden son derece memnun gibiydi. Sessiz sakin büyüyor, ev işlerini yapıyor, evde kendisinden sonra doğan ve ille de babasız olan çocukların bakımlarını üstleniyor, onlara mırıl mırıl ninniler söylüyordu. Bir yandan bebek büyüterek, bir yandan da kendi büyüyerek, geçmişsiz ve geleceksiz bir yaşamın ucunda, söküldü sökülecek bir ilmek gibi sallanıp duruyordu. 

(Benim okuduğum baskıda bolca yanlış yerde kullanılmış noktalama işareti vardı, bazı kelimeler de yanlış yazılmıştı, sonraki baskıda düzeltilmiştir belki.)


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir