Ben Türk Kızı Nasılım, sosyal medyanın yarattığı yazarlardan birinin, İsolde’nin ilk kitabı. Yazarı hakkında detaylı bilgiye sahip değilim, lakin ekşisözlük‘ün hayatımıza dahil ettiği insanlardan biri olduğunu tahmin ediyorum.  Muhteşem Yüzyıl adlı ucubik diziyle ilgili yaptığı yorumlar sayesinde bir takipçi kitlesi edinmiş ve bu beğeniyi “nitelikli edebiyat” yayımlama misyonu edinmiş Alakarga’dan ilk kitabını çıkararak kutlamış.

Kitap, adları birbirinden farklı fakat birbirinden karikatürize 10 civarında genç kızın hikayesini anlatıyor. İsolde’nin gözlem gücü takdire şayan evet ama asıl şaşırtıcı olan gözlemlediği şeyleri böyle homojen bir şekilde biriktirebilmiş olması. Öyle homojen ki, okurken nefes alamıyorsunuz. Gizem, Banu, İdil, Tuğçe… Hepsi de kendilerine atfedilen, o korkunç toplumsal baskı nedeniyle nefes almak kadar benimsedikleri, birbirinden garip kimliklerini es vermeden sergiliyorlar. Kadriye, her gün şiddete maruz kalıyor ve yapana şükranlarını sunuyor. Nihal, tapındığı tektaş uğruna her şeyden vazgeçiyor. Didem, bir ayı yavrusuyla ömrünü geçirememenin sonatını yazıyor, yıllarca herkese dinletiyor. Bütün karakterler kendilerine biçilen kıyafetleri giyiyorlar sadece. O nedenle oldukça karikatürize. İsolde’nin derdi böyle bir tek tip yaratmak idiyse çok başarılı. Ancak kitaplarının devamı gelecekse ve aynı yöntemi uygulayacaksa, ben koşarak kaçmak isterim.

Plaza kadınını ve instagram güzellerini anlattığı bölümlerde çok eğlendim. Diğer bölümlerin kimisinde tebessüm ettim sadece, kimisini rahatsız edici buldum. Bkz: Kadriye. Sevdiklerimi niye sevdiğimi düşününce gerçek hayatta, İsolde’ninkiler kadar karikatürize olmasalar da böyle tipleri gördüğüm için rafine edilmiş halde karşımda bulunca eğlendiğimi anladım.

Pozitif ayrımcılığa inanıyorum, hatta öyle inanıyorum ki, üniversite yıllarında, İsolde’nin kitabına konu olacak denli “yazııık” bir Türk kızını eğitmeye kalkışmış ancak sonucunda boyumun ölçüsünü almıştım. Kendisine pek çok açıdan kıymet vermeyen ve kafasını saçmasapan şeylerle dolduran, üstelik kızcağızı kullanan erkek arkadaşı şimdilerde kocası. Hal böyle olunca inancımı yitirmem gerekirdi ama ben misyonumu devam ettirdim. Algısı kısıtlı, yetiştirilme şekli nedeniyle sağlıksız düşüncelere sahip kadınlara nerede denk gelsem bir şeyleri düzeltmek uğruna çabalıyorum hala. Bu durumda kaleme hükmedebilen, genç bir kadın yazar olan İsolde’den yeni kitabı için bambaşka şeyler beklediğimi söylemeliyim. Kadınlara giydirmediği, çarpıklığı/ikiyüzlülüğü eleştirdiği, belki bu sefer hedefine erkekleri/erkekliği koyduğu bir kitap.

Alakarga’yı seviyorum, sembolleri olan kuş figürüne de bayılıyorum. Lakin… Alakarga adı kitabın kapağında ve yan yüzünde de olmalı, herkes benim gibi logolarını ezberlememiş olabilir.

Bu kitabın kapağını ve görseli de çok beğendim ama keşke o cadı şapkası ve alttaki “çok güzel çıkmışsın…” yazısı olmasaydı, çok daha vurucu olabilirdi. 

Kategoriler: Kitap

2 yorum

Serpil · 25 Ocak 2016 22:27 tarihinde

Bu kitabı senden duymuştum, aldım hemen, şimdi okuyorum, çok beğendim, ne kadar güzel gözlemler yapmış, çok güldürdü beni.
Tavsiyen için teşekkürler, sevgiler..

    Selin Seçen · 25 Ocak 2016 22:54 tarihinde

    “Hafif” kitaplara ihtiyaç duyuyorum bazen, bu iyi gelmişti ama bir kadının mütemadiyen kadınlara “giydirdiği” bir başka kitabını daha asla okumam ben. Kitap bitince sende de aynı etkiyi yaratacakktır sanırım Serpil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir