Argo, 2012 yapımı.

Ben Affleck’in rüştünü ispatının kanıtıdır herhalde pek çok insan için Argo. “Jennifer Lopez”li yıllarından ve bütün o berbat filmlerinden (bkz: Gigli!) sonra yönetmen koltuğuna oturduğu prodüksiyonların parlak başarılar elde etmesi oyunculuğu için de işe yaramış gibi görünüyor.

1979’un İran’ında yaşanan gerçek bir olaydan esinlenerek yapılmış bir film Argo. Film içinde film aslında, zira Argo aynı zamanda Pehlevi devrildikten sonra Humeyni’nin başa geçtiği dönemde bir isyan neticesinde Amerikan Büyükelçiliği’nde mahsur kalanlar için uydurulmuş tuhaf bir kılıf. Olayların gerçek olduğunu bilmesem öyle saçma gelecek ki hikayesi, bilimkurgu filmi vs.

Kanada itiraz ediyormuş, Kanada Büyükelçiliği’nin sorumluluğu daha fazlaymış aslında da, filmde daha az gibi gösterilmiş. Anahtar sözcüğü kaçırıyorlar galiba, bu bir “film”, belgesel değil!

Bir süre geçti izlememin üstünden, etkisi fazlaca hafiflemiş ama hala aynı şeyi hissediyorum. Lezzetli bir çerez Argo, sinemada izlemek de çok eğlenceli. Sonunu bilmeme rağmen gerildim. 2 saat sürdü, daha olsa seyrederdim. Ben Affleck’in o korkunç kıyafetleri ve o astronot gözlüklerine rağmen…

7/10.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir