Âkile Hanım Sokağı, Halide Edip Adıvar’ın kitabı.

Hep yazacağım, kitap postu yapmadığım için unutuyorum. Şimdi sırasıdır. Ben kitapları ilk sayfasından okumaya başlarım. Matbaası, yılı, dizgisi… Kaç adet basıldığı vs. hepsini kitaba başlamadan okur, kafamda bir yere yerleştirir kitabı ve öylece dalarım içine. Türkiye sınırları içinde basılmış kitaplarda bunu yapmak acı vericidir. Kaç adet basıldığını ve o baskının kaç yıl önce yapıldığını, buna rağmen kitabın hala satışta olduğunu, o kadarcık adetin bile bitmediğini görür, üzülürüm. Ama her seferinde yaparım bunu. Bir umut…

Girizgahtan sonra kitaba geçiyorum. Severim Halide Edip’i. Sıkılmadan okurum. Akıp gider çünkü yazdıkları. Hafif bir film izlemek gibidir, yormaz ve mutlu eder. Bu sokak da mutlu etti beni ve hatta şaşırttı. Rock’n Roll’dan striptize uzanan enteresan zamanları anlatıyor çünkü. Emirgan’da bir açık hava kahvesinde bir hanımefendinin dans ederken açılan bacakları olay olmuyor. 1950’lerden bahsediyoruz! Kimse kimsenin namus bekçiliğini yapmıyor ve kamyoncular kendi başına soyunan bir kıza tebelleş olup İstanbul yolu göstermiyor. Kaç yıl geçti? 50-60. N’oldu peki? Çok acı. Ne zaman cumhuriyet sonrası edebiyatına bulaşsam ve yıllar içinde kaydettiğimiz gerilemeyi yine ve yeniden fark etsem dilim acılaşıyor.

Nette özeti dolaşıyor. Çok ayıp. Arayanlar bana da gelecek şimdi! Oturun okuyun lise öğrencileri, başka yapacak işiniz var sanki!

Kategoriler: Kitap

4 yorum

Selin Seçen · 4 Mart 2014 20:16 tarihinde

Dikkat, ergen!

Anonymous · 4 Mart 2014 20:14 tarihinde

senin biraz kafan karışmış galiba? senin o edebiyat bozması pis üslubun ve daha özet anlatmaktan bile aciz beyninin ürünü olan bu iğrenç sayfaya umarım benden başka hiçbir talihsizin yolu düşmez. Var mı ödev yapıyorum, ancak bir boka yaradığı yok iğrenç sayfanın. (yaratık seni)

Anonymous · 10 Mart 2014 00:46 tarihinde

herkes kendi yorumunu katmakta özgürdür diye düşünüyorum gayet güzel açıklamış arkaş neden böyle hakaert etmeği duymus adsız kişi..?

Selin Seçen · 11 Mart 2014 09:36 tarihinde

Kifayetsizdir. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir