a_single_man-posterA Single Man, 2009 yapımı.

Sinema sektörüne el atmaya karar vermiş Tom Ford’un yönettiği ilk film. Başrollerinde Colin Firth(George) ve Julianne Moore(Charley) var. Orta yaşlardaki İngiliz profesörün, hayat arkadaşı bir kazada öldükten sonra yaşadığı bir gün anlatılıyor.

Ben uzun süredir bu kadar sakin, bu kadar etkileyici, bu kadar sade, şık ve cinsel çekimi böylesine yoğun hissettiren bir film seyretmemiştim. Aşkın tek başına çok da estetik olduğunu düşünmüyorum. Bu kadar yoğun, kıvrandıran, sıklıkla da hayatı sevimsizleştiren bir şey estetik değildir. Tom Ford’un filmini bu yüzden çok sevdim. Onun aşkı estetize edilmişti. Saflaştırılmıştı. Gerçek değildi ama gerçek olduğuna sonuna kadar inandırıyordu. George boğulurken ben de boğuldum. Karların üstüne sevgilisinin yanına uzanırken ben de uzandım. Yutkunurken ben de yutkundum. Tenis oynayan üstleri çıplak adamlara bakarken zihninin içinde neler resmettiğini gördüm. Güzelliklerle renklenirken, umutsuzluklarla soldum. Filmin en sevdiğim yanlarından biriydi bu.

90 dakikaya yakın bir zaman geçmiş. Film bittiğinde sadece 5 dakikadır seyrediyormuşum gibi geldi. Akıp giden müzikle birlikte dalgalanıyordum. Keşke sinemada seyretseymişim. Kesinlikle kaçırılmayacak bir film. İster modaya, ister estetiğe, ister sinema diline, isterse de insan kadına&erkeğe düşkün olun; bu filmde sizi yakalayacak bir şeyler mutlaka vardır.

9/10!

Kategoriler: Diğer

4 yorum

Aslı · 4 Haziran 2010 15:44 tarihinde

Kesinlikle katılıyorum.
Estetik, zerafet beni de en çok etkileyen unsurlardı.

Anonymous · 6 Haziran 2010 23:05 tarihinde

Az önce izlemeyi bitirdim. Estetikti, evet. Zaman zaman nefes almayı unuttuğumu fark ettim. Hoş, son zamanlarda sıklıkla unutur oldum nefes almayı…

Bir kadın · 6 Haziran 2010 23:10 tarihinde

Gece 2’de üst katta yaşayan bir hayvanın böğürtülerine uyanmak da unutturuyor bazen nefes almayı. Hayat kimseye kolay değil.

The Railway Man · 29 Haziran 2014 14:48 tarihinde

[…] iyi filmlerde oynamaya zaman bulamıyor anlarım ama Colin Firth… Çok yazık olmuş. Nerede A Single Man‘de seyrettiğimde bayıldığım Colin Firth, nerede buradaki donuk adam… Senaryo ve […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir