A Royal Affair, 2012 yapımı.

Fransız Devrimi’ndan yıllar önce Danimarka’da devrim ateşinin fitilini tutuşturan Johann Friedrich Struensee isimli Alman doktor, Danimarka’nın uçuk (şizofreni teşhisi koyulduğu yazıyor kimi kaynaklarda) kralı 7. Christian ve onun bahtsız karısı Galler Prensesi Caroline’nın fonda devrim eşliğinde üzücü hikayesi.

Film çok uzun, 137 dakika. Ben dizi muamelesi yapıp iki ayrı zamanda izledim. Mads Mikkelsen olmasa 3 5 parçaya bile bölebilirdim. Saray entrikalarına dair yeni hiçbir şey yok, gerçek bir öyküden yola çıkmasına rağmen sinemanın büyüsüne dair tek şey renkler ve her biri tablo gibi olan pırıl pırıl sahneler. Hııı bir de tablo gibi Mads Mikkelsen abi. Kendisine bundan sonra kısaca Hannibal diyeceğim, Mads ne ayol!

Caroline 24 yaşında ölmüş, Struensee ise 35 yaşında uğruna savaştığı halkın tezahüratları eşliğinde öldürülmüş.

6/10.

Böyle sessizce gelip yeniden yazmaya başladım, evet.

Kategoriler: Diğer

5 yorum

Selin Seçen · 5 Temmuz 2013 15:49 tarihinde

Müge,

Seyredilir yine de, tam çay-kurabiye filmi. Adamı öldürüyorlar, karşısında çay içme fikri çok şık gelmiyor ama napayım romantik soslu devrim ancak böyle seyredilir.

Leylak Dalı,

Hannibal’ı izlediniz mi? Diziyi…

Selin Seçen · 5 Temmuz 2013 16:01 tarihinde

Leylak Dalı,

Anthony Hopkins’i unutup sıfırdan başlayacaksınız ama Hannibal’a. Mads abinin takımlarına, kullandığı aksesuarlara, hazırladığı sofralara ölüp bitmeyen bizden değildir! :p

Müge · 5 Temmuz 2013 15:41 tarihinde

Biz Meksika’dayken oynuyordu bu film. Merak ediyordum ama İspanyolca altyazılı Danca filmi anlamayacağım için gidemedim. Demek pek bir dalgası da yok, ha? Bu arada üç gündür acaba tekrar ne zaman yazacak, yazacak mı diyordum. Twitter’da link görünce sevindim.

Leylak Dalı · 5 Temmuz 2013 15:45 tarihinde

Oscar ödülleri öncesi izlemiştim, sanırım yabancı dilde film dalında adaydı, aynen senin dediğin kriterlere katılıyorum, muhteşem değil ama bazı sahneler hatrına izlenir. Mads Mikkelsen bana birşey ifade etmiyor belirteyim (yaş icabı olabilir:), hatta itici bile buluyorum yer yer 🙂
Kızdırmadan kaçayım 🙂

Leylak Dalı · 5 Temmuz 2013 15:57 tarihinde

İzlemedim, izlesem fikrim değişir mi diyorsun. Peki madem, senin hatrına başlayım ucundan 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir