a most wanted manA Most Wanted Man, 2014 yapımı. Türkiye’de İnsan Avı adıyla eylül ayında gösterime girdi.

Bugüne kadar John le Carré kitabı okumadım hiç. Pek çok kitabının filme uyarlandığı düşünülürse, bu filmi herhangi bir kitabını okumadan yorumluyor olmaktan biraz rahatsızlık duyduğumu itiraf etmeliyim. Acaba nasıl bir yazarın kelimeleri böyle biçimleniyor, Philip Seymour Hoffman’ın canlandırdığı Günther nasıl resmedilmişti ya da avukat Annabel gerçekten bu kadar karikatürize miydi, Robin Wright’ın onca karizmasına karşın filmde gözle görülür bir ağırlığı olmamasını kitaptaki ya da senaryodaki “hafiflik”le mi açıklamak gerekir? Tinker, Tailor, Soldier Spy‘ı izlese ya da okusa idim daha önce, böyle sorularla boğuşurken daha doyurucu yanıtlara ulaşırdım galiba.

Çeçen teröristin oğlu Issa yasadışı yollardan Hamburg’a gelir, 9/11 olayları nedeniyle bıçak sırtında olan dört bir yandaki ajanlar ve istihbarat servisleri adamın üstüne çullanmak için sıraya girer. Ajan olmadığımdan mütevellit ben Issa’nın iyi mi kötü mü olduğunu film bitmesine rağmen anlamadım! Uluslararası terörist örgütün içinde yer alan Abdullah’ın da kötü olduğuna ikna olmadım. Kitabın ya da filmin amaçladığı bu muydu acaba? Grinin varlığına inandırmak mı?.. Peki bunu neden saç dipleri çıkmış Rachel McAdams, İstanbul Türkçesi ile konuşan başı kapalı teyzem rolündeki Derya Alabora vs ile yapmaya çalışmışlar? Issa’yı canlandıran Grigoriy Dobrygin ise öyle uzaktı ki inandırıcılıktan… Çeçen teröristin tecavüz ettiği kadından doğup da onun parasını almak uğruna yasadışı yollardan alarm halindeki bir ülkeye girip sonra saç dipleri çıkmış avukata aşık olup paradan vazgeçmek… Hani film iyi ki Amerikan yapımı değil dedirtiyor, bir de sadece Amerikalılar yapsa kim bilir nasıl altı oyulmuş klişelere boğulacaktık!

Philip Seymour Hoffman göçüp gittikten sonra onun herhangi bir filmini izlemediyseniz, filmdeki rolü nedeniyle sonun başlangıcını seyrediyormuş gibi hissedeceksiniz. Garip bi duygu. Sırf bunun için bile izlenebilir.

Kategoriler: Diğer

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir