kadikoy kitap gunleri instagramHaydarpaşa’ya yolunuz düşmüyorsa uzun süredir, güzel bir fırsat bu. Pek çok yayınevine de ev sahipliği yaparken gar, anıları tazelemek için yarın siz de Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Gönüllüleri’nin düzenlediği etkinliği son gününde ziyaret edebilirsiniz. Ezilme tehlikesi geçirirseniz, kalabalıktan standlara yaklaşamazsanız şikayetlerini buraya bırakabilir, memnuniyetinizi yayınevlerine iletebilirsiniz. Malum ilkiyle ilgilenmezler pek.

Ben çok fazla kitap almadım. Hem yakında uzun süreli bir seyahate çıkacağım için e-kitap tercih ediyorum, hem de tanıdığım pek çok yayınevi çalışanı standlarda yoktu. Sohbet etmeyeceksem, fikir alışverişinde bulunmayacaksam ne anlamı var? İnternetten de alırım. Yine de elim boş dönmedim, görseldekiler kısa günün kârı.

221B, ilk 2 sayısını okuduğum ve gittikçe güzelleşen polisiye dergi. 3. sayıyı fuardan aldığıma memnunum. Dağıtıcıdan 3 kuruş kaçırsalar kârdır!

Paris Öyküleri, Mavis Gallant’ın Yüz Yayınları’ndan çıkan kitabı. Standları çok ilginçti zira yayınevinin sadece iki kitabı var. Tatsız bir yazar, vaktiyle, İnsana Hiç Rahat Yok Kendinden’i okumamı istememiş olsaydı yayınevinden haberdar olmazdım bile. Hayatıma kattığı tek güzellik olarak deftere işledim.

Mütevazı Bir İntikam, Bahadır Cüneyt Yalçın’ın April’den çıkan kitabı. Hep Lunapark‘ı okuyup da çok eğlendiğimde, Afili Filintalar tayfası içinde bunu en düzgün yapanın Yalçın olduğunu düşündüğümde 2. kitabını da okumaya karar vermiştim.

Wittgenstein Jr. , Lars Iyer’in Kolektif’ten çıkan kitabı. Daha önceki Tüyap fuarlarında tavsiyeleri üzerine aldığım Benim Mutlu Hayatım ve hediye ettikleri Bay Jules ile Bir Gün beni öyle mutlu etmişti ki, yine tavsiyelerini dinledim ve bu kitabı aldım. Sohbetten, iletişimden kastım bu. Fuarları sevmemin yegane sebebi!

Hala çok geç değil. Fuar yarın da Haydarpaşa’da, eskinin garı, şimdinin seyirlik peronlarında. 1. peronda genelde büyük/ticari yayınevlerini (bkz: internette kitapları halihazırda %40 indirimle satılmasına rağmen okurunu dağıtımcısından daha az sevdiği için %20 ile kitap satmaya çalışanlar), 2. peronda nispeten küçük yayınevlerini ve 3. peronda da Alakarga’yı görebilirsiniz. Evet, torpil yaptım, yine bir sürü güzel kitapları var. Geçen senenin en sevdiğim kitaplarından biri olan Şeytan’ın Günlüğü de standda mesela!

Kategoriler: Kitap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir